Co drugi zakup online odbywa się z wykorzystaniem porównywarek cenowych, dodając do tego że średnio co 8 transakcja realizowana w każdym sklepie internetowym pochodzi z Ceno, widzimy jaki może być potężny udział z tego źródła w obrotach poszczególnych e-sklepów.

Czym jest Ceneo?

Ceneo zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem ilości użytkowników (w kategorii e-commerce), zrzeszając ponad 18 000 sklepów. Można powiedzieć że ma monopol na porównywanie cen produktów w polskim internecie.

Serwis powstał na bazie porównywarki cenowej. Obecnie pozwala użytkownikom nie tylko znaleźć produkt dostępny w różnych sklepach i porównać jego cenę, ale też zrobić zakupy w wielu sklepach za pomocą wirtualnego koszyka, czyli opcji KUP TERAZ.

Czy mój sklep internetowy powinien być na Ceneo?

Możesz zadać sobie pytanie czy w ogóle powinienem być w Ceneo? Ja odpowiem – zdecydowanie tak! Wystarczy spojrzeć na widoczność organiczną serwisu: według Senuto, domena ceneo.pl widoczna jest w TOP 10 dla ponad 2 700 000 słów kluczowych. Dodajmy to tego bardzo wysokie wskaźnik CR (jeżeli już ktoś klika w ofertę w Ceneo, zdecydowanie jest duża szansa na skonwertowanie), oraz udział w procesie zakupowym (co drugi zakup online odbywa się z wykorzystaniem porównywarek cenowych), myślę że nie trzeba nikogo przekonywać, jak istotny jest to kanał pozyskania użytkownika/klienta.

Opinie (poza ceną) to podstawa

80% użytkowników sprawdza opinie przed dokonaniem zakupu, to jest wystarczający powód aby kontrolować i dbać o ich przyrost.

Jak można kontrolować opinie na Ceneo?

 1. Można wykupić program “Ochrona marki” – pozwala on na usuwanie nieprawdziwych opinii (o ile sięto udowodni), jest on niestety płatny – 500zł/miesiąc
 2. Negatywne opinie można samemu zareklamować – jeśli nie otrzymamy odpowiedzi w ciągu 30 dni od osoby, która wystawiła opinię, zostanie ona usunięta

Ceneo posiada swój własny wskaźnik quality score (więcej w dalszej części artykułu), na który wpływa między innymi ilości jakość opinii. Przy pozytywnych opiniach jesteśmy w stanie wyświetlać się wyżej od konkurencji (bez potrzeby nadmiernego podbijania stawek: czytaj więcej tutaj), dodatkowo przy spełnieniu warunków:

 1. Liczba zaufanych opinii – minimum 10 w ciągu 30 dni
 2. Ocena sklepu – nie mniej niż 4,0 w ciągu 30 dni
 3. Negatywne opinie – nie więcej niż 10% w ciągu 30 dni

Otrzymujemy znaczek “zaufane opinie” – oferty z tym oznaczeniem są częściej wybierane i mają więcej zamówień (po prostu wyświetlają się wyżej).

Czy trzeba walczyć ceną i jakie mechanizmy sprzedażowe działają na Ceneo?

Tak jak wspominałem Ceneo posiada swój własny quality score (wskaźnik jakości), wpływa na niego:

 1. cena produktu
 2. jakoś opinii (w tym posiadania znaczka “zaufane opinie”)
 3. przycisk “Kup Teraz”
 4. dodatkowe oznaczenia (płatności ratalne, możliwość odbioru ipt.)

Aby wyświetlać się jak najwyżej powinniśmy posiadać te wszystkie elementy, oraz dodatkowo bidować, czyli ustawiać stawki tak aby być zawsze na najwyższych pozycjach (czytaj więcej tutaj: bidowanie na Ceneo)

Domyślnie zawsze zapłacimy podstawową stawkę ze przeklik na Ceneo, ale dodatkowe koszta za bidowanie zapłacimy tylko, jeśli nasza oferta będzie na pozycjach 1-3.

Pamiętajmy o poprawnym przygotowaniu pliku feed, aby w pełni wykorzystać potencjał Ceneo (czytaj więcej: po co duplikować produkty i jak przygotować plik feed)

Jak analizować sprzedaż na Ceneo?

Aby analizować sprzedaż na Ceneo potrzebny nam będzie raport przejść z panelu Ceneo. Możemy też analizować przejścia bezpośrednio w Google Analytics, ale jest to mniej dokładne.

Pobieramy raport przejść

Z tego raportu będzie nas interesowała kolumna Id_produktu_w_sklepie oraz dokładna kwota za przeklik na poszczególny produkt. Zestawiając ten raport z danymi sprzedażowymi (np z Google Analytics jesteśmy w stanie ocenić potencjał sprzedażowy każdego produktu, przychody oraz koszta z nim związane). Jest to najdokładniejsze wyliczenie kosztów/zysków jakie generuje nam Ceneo w rozbiciu na pojedynczy produkt.

Wioski

Porównywarka Ceneo daje bardzo dużo możliwości promocji, ale w dużej mierze oparte są na poprawnej optymalizacji, w celu zaoszczędzenia środków, które można przeznaczyć na inne kanały marketingowe. Podsumowując poniżej zestawiam obszary, którymi musimy się zająć:

 1. Optymalizacja konta sklepu na Ceneo
  Zbudowanie odpowiedniego profilu opinii, dodanie wymaganych elementów, aby uzyskać jak najwyższy quality score
 2. Wybranie oferty
  Zestawienie produktów pod kątem ceny z naszą konkurencją, wybranie najbardziej marżowych produktów i optymalizacja ich cen, wybranie produktów, których nie mam w ofercie, a dobrze było by gdyby były
 3. Optymalizacja pliku feed
  Poprawna struktura pliku, wykorzystanie potencjału SEO Ceneo, duplikacja ofert, które mogą pojawiać się pod kilkoma linkami,
 4. Automatyzacja bidowania
  Wykorzystanie narzędzia automatycznego ustawiania stawek, aby zawsze znaleźć się na wybranej przez nas pozycji.