Nieprawidłowe kliknięcia to poważny problem. Mogą świadczyć o tym iż konkurencja bardzo chce nam umilić prowadzenie kampanii performance PPC, lub automat/robot wyklikuje nam reklamy.

Domyślnie Google (Ceneo z resztą też) posiadają swoje systemy do wychwytywania anomalii i zwracania kosztu niepoprawnych kliknięć, ale czy działa to na 100%, jaka jest prawdziwa skala takich praktyk?

Na poniższym screenie widać 57.750 nieprawidłowych kliknięć, zakładając że jedno CPC to 0,5zł to jest to równowartość 28000,00 zł

Patrząc na ilości nieprawidłowych kliknięć w Google Ads wpadłem na pomysł aby to zmierzyć po swojej stronie. Napisałem program do zliczania kliknięć w ujęciu czasowym. Przyjąłem założenie, jeśli ktoś klika w ciągu 2 dni, sumarycznie więcej niż 10 razy w reklamę – kwalifikuje się jako fraud.

Okazało się że Google wychwytuje ok 70% nieprawidłowych kliknięć

Załóżmy, że użytkownik (numer IP) kliknął w reklamę kampanii PPC 10 razy pierwszego dnia. Można stwierdzić: zdarzyło się, trudno. Natomiast jeśli sytuacja powtarza się przez kolejne 4 dni i w sumie wykonano aż 52 kliknięcia z jednego IP to już nie może być przypadek.

Wskazany powyżej screen pokazuje wyniki detekcji nieprawidłowych kliknięć. Natomiast najważniejsze jest co należy z takimi wynikami zrobić. Najlepszym rozwiązaniem jest blokowanie takich działań, przede wszystkim za pośrednictwem robotyki i pełnej automatyzacji. Powyższy przykład to przy niskim, poziomie kosztu przekliku strata ponad 150 zł w 3 dni!!! 

Wnioski

Każdy badany przypadek może być różny, ale z powyższego wychodzi iż jesteś w stanie wykryć i zaoszczędzić ponad 30% budżetu z tytuły nieprawidłowych kliknięć