Jak kontrolować 20.000 produktów na Ceneo? Musimy skupiać się na cenach i na stawkach za bid (zależy nam przecież na tym, aby pokazywać się wysoko i być widocznym dla użytkowników). Ręcznie jest to mało wydajne, przedstawię Wam dzisiaj sposób jak zautomatyzować ten proces

Temat porównywarki z pozoru wydaje się bardzo prosty. Wystarczy założyć konto na Ceneo, wygenerować feed z ofertą naszego sklepu, dodać go do panelu Ceneo, poczekać aż oferty zostaną sparowane z innymi ofertami i już możemy cieszyć się wysoką sprzedażą i milionami wejść na naszą stronę, ale… jest jeszcze konkurencja, no właśnie (gdyby jej nie było świat byłby prostszy)

Na początek kilka spraw dla uporządkowania: Ceneo domyślnie listinguje oferty po Cenie, nie ważne ile kto ma opinii, czy ma przycisk kup teraz, czy opis przy ofercie, zawsze sortowanie jest po cenie, chyba że… ktoś zaczyna bidować, czyli ustawiać dodatkowe stawki za przeklik na produkty,

Jeżeli chcemy być widoczni dla klienta, musimy bidować, odnosząc się oczywiście do ceny produktu. Nie ma sensu ustawiać dodatkowych stawek, jeśli jesteśmy 2x drożsi od konkurencji, może będziemy na pierwszych pozycjach, ale zbyt duża różnica w cenie będzie nam generować tylko koszta i zero konwersji – dlatego tak ważne jest bidowanie na wybrane produkty.

Załóżmy że mamy 20k produktów w ofercie. Domyślasz się że ręczne wybranie i ustawienie stawek kilka razy dziennie na tyle produktów jest mało wydajne. Przedstawię Ci zaraz sposób jak wybrać produkty (nawet takie, których nie mamy w swojej ofercie, a dobrze był by je mieć), oraz jak bidować automatycznie.

Jeżeli masz już dostęp do panelu Ceneo w lewym menu wybierasz:
raporty i analityka -> moje raporty i tutaj będą nas interesowały dwa raporty: Top 2000 rekomendowanych produktów oraz Oferty na Ceneo wg. Cen

Top 2000 rekomendowanych produktów – od tego raportu musisz zacząć, zapewni Ci podgląd TOP ocenianych produktów w konkretnej kategorii i wybranym przez Ciebie okresie czasu. Bazuje on na opiniach, ale łatwo można przełożyć go na sprzedaż (co 5 osoba wystawia opinie, więc jest to jakies 20% sprzedaży). Możesz tutaj porównywać produkty z wybranej kategorii w różnych okresach czasu, np. sprawdzić, jakie nowe produkty w tym roku wskoczyły do top 100 w kategorii akcesoria kuchenne.

Oferty na Ceneo wg. Cen – kolejny raport jest już oparty o to co masz w ofercie na Ceneo, pokazuje on, cenę minimalną  konkurenta dla każdej z Twoich ofert – na podstawie tego raportu będziemy opierać własną strategię bidowania.

Jeszcze tylko powiem że te dwa raport możesz ze sobą połączyć (trzeba pozbierać ID oferty Ceneo przy pomocy crowlera) a otrzymasz TOP sprzedażowe produkty z Twojej oferty na Ceneo z ceną minimalną konkurencji – to już da Ci obraz na co warto postawić.

Strategia

Na podstawie połączonych tych dwóch raportów, stworzyliśmy właśnie strategię bidowania:
– wybieramy TOP 10% sprzedażowej oferty naszego sklepu z cenami max +5% względem konkurencji – będziemy ustawiać dla nich stawki tak aby znaleźć się na 2-3 pozycji

Dlaczego na 2-3 pozycji? Ponieważ za pierwszą zawsze przepłacimy a pozostałe nie są już tak skuteczne (70% osób wybiera oferty z pozycji 1-3)

Jak ustawiać stawki?

Skoro w ofercie sklepu mamy 20k produktów, to jak w takim razie bidować 2k produktów? (a dodam że bidowanie trzeba zmieniać min raz dziennie)

Z pomocą przychodzi nam narzędzie converise (lub inne dostępne na rynku): wgrywamy ofertę sklepu (poprzez feed), z zakładki rekomendowane, wybieramy oferty z naszej strategii i zaczynamy bidować). System będzie tak manewrował stawkami, aby znaleźć się zawsze na pozycji 2-3, przy określonej max kwocie za jedno kliknięcie.

Wnioski:

Nie musisz już stale monitorować oferty, system zrobi to za Ciebie na podstawie zdefiniowanych przez Ciebie wytycznych. Dzięki wdrożeniu automatycznych strategii dobierania produktów do promocji możesz spodziewać się znacznego spadku za pozyskanie konwersji, dzięki temu rentowność kanału znacznie wzrośnie.